Gratinerade ricottabollar med spenat – Malfatti ai Spinaci
Vad tycker du?
Gratinerade ricottabollar med spenat och smaksatta med parmesan, på italienska malfatti ai spinaci. Dessa färskostbollar påminner lite om mjukare gnocchi och malfatti betyder slarvigt gjorda på italienska.
Receptet är framtaget i samarbete med Johanna Westman och Karolina Sparring.
Vad tyckte du om receptet?
RÖSTA PÅ RECEPTET (20)
(20)Vad tyckte du om receptet?
2 kommentarer
Rakel
Använde fryst tinad hackad spenat men tänkte inte på att jag borde kramat ur den, vilket gjorde att jag behövde mycket mer mjöl. Vågade dock inte ta så mycket att den skulle bli så fast att jag kunnat forma bollar. Så istället för bollar tog jag två skedar och klickade ner smeten direkt i vattnet. Trots att smeten var rätt lös gick det ändå bra och de höll ihop. Blev ok, men säkert stabbigare än de blivit annars. Serverade med stekt lax.
Lina
Fantastisk rätt! Ändrar alltid lite i recept efter egen smak men kan tipsa om att riva ner citronsest och pressa en halv citron i Bechamelsåsen. Alltid gott att smaksätta med lite syra i Bechamel som är en rätt så tung sås.